- Kuidas võita talendisõda? Eriüksuslastelt on ärimaailmal nii mõndagi õppida. Foto: Andres Haabu
Ettevõtted osalevad iga päev halastamatus talendisõjas, millest väljuvad võidukalt need, kellel õnnestub meeskonda leida täpselt õiged inimesed.
Juhi esmane ja kõige olulisem ülesanne on panna endale kokku võimekas meeskond ning pidada meeles, et seda meeskonda tuleb tugeva juhikultuuri abil motiveerituna hoida – kehva juhi käe alt kipuvad head töötajad ära libisema. Ettevõtetele võiks olla eeskujuks eriüksused neile omase talendimeelsusega. Veelgi enam, eriüksuslased hindavad seejuures värbamispõhimõtteid ja -protsesse pidevalt ümber, sest niipea kui langeda mugavustsooni, võib võit kuuluda vastasele.
Inimvara kui prioriteet
Selektsioonistrateegiat kujundades tuleks pidada silmas, et kõige olulisem eelis, mida konkurentide üle saavutada, on just nimelt inimkapital, mitte firma pakutav toode või teenus. Kui märkad, et ettevõtte ressurss on raisus, kasum ei kasva, töötajate rahulolu on langenud ja innovatsioon takerdunud, siis on ettevõtet tabanud talendiprobleem. Levinud viga, mida juhid värbamisel teevad, on liigne keskendumine kandidaadi CV-le ehk sellele, mis on mustvalgel kirjas. Pealispinnalt pole aga võimalik talenti ära tunda ja nii võidakse vigase strateegia tõttu minema saata kõrge potentsiaaliga kandidaat. Elulookirjeldus näitab küll ära inimese oskused, aga ei paljasta konkreetseks tööks hädavajalikke isikuomadusi. Need võivad samas sageli osutuda edu võtmeks.
Eriüksuslased peavad talendiotsinguil eelkõige oluliseks järgmisi isikuomadusi:
• motivatsioon
• vastupidavus
• kohanemisvõime
• tagasihoidlikkus
• põhimõttekindlus
• praktiline intelligentsus
• meeskonnavaim
• teadmishimu
• emotsionaalne tugevus
Need karakteritunnused on mis tahes valdkonnas elulise tähtsusega, sest lähtuda tuleks alati põhimõttest: karakterit värba, oskusi võid hiljem õpetada. Kui leiad ettevõttesse inimese, kes on uudishimulik, motiveeritud, paindlik ja efektiivne, on see tööjõuturul märksa suurem väärtus kui vilumus Exceli kasutamisel või kõrge keskmine hinne ülikooliõpingutel. Inimvara kui ressursi arengusse panustamine on olulisim talendimeelsuse näitaja ja edu garantii. Pärast toimiva meeskonna loomist võid juba õige pea märgata, et kasum on suurenenud, klientide rahulolu kasvanud ning edasised võimalused avardunud.
Kuidas väärtuslikke töötajaid hoida ja talendisõda lõplikult võita, loe edasi
siit.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.