Praegune eriolukord, kus inimeste omavahelised kontaktid on viidud miinimumi, esitab mitmeid väljakutseid ka töises suhtluses. Inimesed, kellega varem kohtusid kaheksa tundi päevas viiel päeval nädalas, on nüüd kättesaadavad vaid telefonitsi või näha ekraanil.
- Mõnel tööpäeval võiks end ka kodukontoris olles üles lüüa. Foto: Ardo Kaljuvee
Pikka aega füüsilisest töökeskkonnast ja kolleegidest eemalolek võib aga avaldada üldist distantseerivat mõju, vähendades seeläbi ka meie-tunnet, mis on aga paljude oluliste tegude ja tulemuste eelduseks. Kohvinurgajutud, uute töötajate tervitamine, kontorisünnipäevad, hommikune „Tere!” valvurile, tiimi väljasõidud, suvepäevad ja jõulupeod – eriolukord seab sedalaadi organisatsioonikultuurile praegu arusaadavad piirangud.
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.