• 30.04.18, 10:08
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Palgasurve sunnib nõrgemad lahkuma

Töötajate vähenemine, töötute reservi ammendumine ja nõudluse kasv tähendab, et palgasurvega tuleb kas kaasa minna või tegevus lõpetada.
Rasmus Kattai
  • Rasmus Kattai Foto: Eesti Pank
„Kui vaadata, kui aktiivselt vahetavad inimesed ise töökohti, kui tihti neid üle ostetakse, siis see aktiivsus on jõudnud eelmise buumiaja tasemele. Ümberpaiknemine on väga aktiivne, aga inimesi on tööturul vähem kui 10 aastat tagasi, see tähendab, et tugevamad saavad edasi minna ja nõrgemad ettevõtted peavad väljuma,” kommenteeris keskpanga analüütik Rasmus Kattai toiduainetetööstuse aastakonverentsil.Kattai sõnul võiks piiri tõmmata 5–6-protsendilise palgatõusu juurde. Kuna viimastel aastatel on palgad rühkinud 7–8 protsendi tempos, siis kes selle ralliga kaasa ei jaksa minna, see ka alla jääb. Punane joon jookseb 5–6% juures – kes sellest alla jääb, see kaotab, ja kes rohkem suudab pakkuda, jääb ellu, lisas ta.
Samas on töötajate väga aktiivne tööjõuturule minek ja ka väga aktiivne töökohtade vahetus andnud võimaluse Eesti majandusele kiiresti areneda, ilma et investeeringud oleks pidanud sellega kaasa tulema.„Viimastel aastatel on ettevõtted panustanud tootmisvõimsuste kasutamisele ja palkamisele, ja see on ärikeskkonda arvestades väga mõistlik. Aga inimeste palkamise võimalus on nüüd ammendumas,” märkis Kattai, kes juhtis tähelepanu, et investeeringud Eestis ei ületa Euroopa Liidu keskmist, mis seab kahtluse alla ka majanduskasvuga teistele järgi jõudmise.Tänavu tuleb väga hea aasta, sest valitsuse tulumaksureform tõstab jooksvaid tulusid Eestis 9 protsenti, rohkem, kui palgatõus tavaliselt. Edaspidine asjade käik sõltub juba uutest pingutustest, sest lihtsad kasvuvõimalused on ammendunud.* Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 17:36
Kuidas täpse tööajaarvestusega aja- ja rahapõletamist vältida?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele