• 22.02.18, 11:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

5 asja, mida peaksid õppimise kohta teadma

Elukestev õpe ei ole pelgalt lööklause, see on põnev uus reaalsus. Kui sa tead, kuidas sinu aju omandab uut teadmist, siis on sinu käsutuses võimsad tööriistad ja tehnikad, kuidas muuta õppimine lihtsamaks ja tasuvamaks, leiab neuroteadlane Friederike Fabritius oma raamatus „The Leading Brain: Powerful Science-based Strategies for Achieving Peak Performance”.
Neuropsühholoog Friederike Fabritius
  • Neuropsühholoog Friederike Fabritius
Pane tähele!
Friederike Fabritius on ka ajakirja Personali Praktik veebruarinumbri kaanepersoon. Lähemalt saad temaga tutvuda SIIN!
5 asja, mida peaksid õppimise kohta teadma:
Õppimisel ei ole ealisi piire. Varem usuti, et inimene omandab uut teadmist kõige paremi kuni 20ndate eluaastateni. Nüüd on leitud, et aju on rohkem vasardatav ja plastilisem kui neuroteadlased ette kujutlesid. Tuleb lihtsalt teada, kuidas õppida.Õppimine on emotsionaalne protsess. Õppimine toimub vaid juhul, kui sa oled emotsionaalselt seotud – kas positiivselt või negatiivselt. Ilma emotsionaalse kohaloluta on uue informatsiooni meelespidamise väljavaated pikemas perspektiivis nullilähedased.Õppimine toimub ka magades. Magamine on hädavajalik õppimise protsessis, mil otsustatakse, kas uus informatsioon on väärt pikaajalisse mällu ülekandmist.Õppimine toimub paremini sotsiaalses kontaktis. Sotsiaalsete olenditena õpime paremini teistelt ja koos teistega.Õppimine on ellujäämise küsimus. Aju seisukohast on meeldejätmist väärt vaid informatsioon või kogemus, mis käivitab sinus preemia või ohu reageeringu.”
Autor: Mariliis Aigro, PARE

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 17:36
Kuidas täpse tööajaarvestusega aja- ja rahapõletamist vältida?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele