• 01.04.16, 15:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Töövõimereform käivitus ootuspäraselt

Töövõimereform on käivitunud ootuspäraselt ja on märgata töövõimetuspensionäride aktiivsuse kasvu, selgub sotsiaalministeeriumi eile (31. märtsil) valitsusele antud ülevaatest.
Töövõimereform käivitus ootuspäraselt
  • Foto: Arne Kailas, Sotsiaalministeerium
Praeguseks on käivitunud reformi esimene järk, kus pakutakse töövõimetuspensionäridele uutel alustel ja rikkalikumat valikut teenuseid, arvestades nende individuaalseid vajadusi. Abi igapäevaeluga toimetulekul pakub sotsiaalkindlustusamet ning töö otsimisel ja säilitamisel töötukassa, kellele kanda on edaspidi töövõimereformi rakendamise põhiroll.
„Kuigi põhjalikumaid järeldusi teha on veel vara, võib märgata töövõimetuspensionäride huvi nii tööotsimise kui ka tööd ja igapäevalu toetavate teenuste vastu,” kommenteeris esimese kahe kuu tulemusi sotsiaalministeeriumi töövõimepoliitika juht Arne Kailas.
Jaanuaris oli töötukassas registreeritud töötuna 4634 vähenenud töövõimega inimest. Tööturuteenuseid osutas töötukassa antud sihtrühmale samas ajavahemikus 427 korral. Veebruaris olid vähenenud töövõimega tööotsijaid juba 4771 ja teenust hakati saama 715 korral. Kahe kuu peale oli alustamisi kokku 1142.
Sotsiaalkindlustusamet tuvastas aasta kahe esimese kuu jooksul 273 tööealise inimese sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse vajaduse, suunas uudsele pikaajalise kaitstud töö teenusele 308 inimest ja 3540 tööealist inimest sai nende toel abivahendi.
Üle 13 miljoni euro eest teenuseid
Kokku on riigil valmidus osutada töötukassa ja sotsiaalkindlustusameti kaudu tänavu töövõimereformiga seotud teenuseid 13,8 miljoni euro eest.
Kailase sõnul on ka muudes aspektides reform käivitunud rahulikult ja ootuspäraselt. „Töövõimereformi käivitamiseks vajalik seadusandlus on olemas, rakendusaktide ettevalmistus vastab ajakavale, reformi tegevuste rakendamiseks vajalikud IT-arendused on ajagraafikus,” loetles töövõimepoliitika juht.
Töötukassa on viinud tervishoiuteenuse pakkujate seas läbi hanked töövõime hindamise teenuse ostmiseks ning viimased teenuseosutajad leitakse aprilli ja maikuu jooksul. Sotsiaalministeerium viis läbi hanke töövõime hindamise koolituste korraldamiseks. Partner on Tartu Ülikool, kellega koos koostatakse koolitusprogrammi.
Teenused juba praegu, hindamine suvest
Tänavu jaanuarist käivitunud töövõimereformiga uuendatakse laiapõhjaliselt Eesti töövõimetussüsteemi. Reformi eesmärk on toetada praeguste töövõimetuspensionäride ja uute töövõimesüsteemi sisenejate täisväärtuslikku elu tööleidmise kaudu, arvestades nende isiklikku võimekust. See tähendab senise töövõimetuse asemel töövõime hindamist, uuendatud ja uusi teenuseid vähenenud töövõimega inimestele ning abi töö ja töötajate leidmisel.
Töövõimereform käivitub kolmes järgus ning lähtub põhimõttest „teenused enne, hindamine pärast”. Töötukassa ja sotsiaalkindlustusameti teenusevalik uuenes tänavu jaanuarist, 1. juulist hakkab töötukassa hindama n-ö uute hinnatavate töövõimet ning 2017. aastast laieneb hindamine töövõimetuspensionäridele ja teistele püsiva töövõimetusega inimestele.
Lisainfo töövõimereformi kohta leiad SIIT!
Allikas: Sotsiaalministeerium

Seotud lood

Juubel
  • 03.02.25, 09:00
Keeltekool Kirjatäht 10: keeleõppest võib saada elumuutev kogemus
Keeltekool Kirjatäht tähistab veeburarikuus kümnendat tegutsemisaastat. Seda, et aeg on tegusalt ja lennates läinud, kinnitab tõsiasi, et ümmarguse tähtpäeva saabumist tuli kooli juhile ning asutajale Ülle Koppelile meelde tuletada. “Numbrid on minu jaoks kõige nõrgem külg. Need ei seisa meeles, kipuvad ununema ja sassi minema,” naerab ta.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele